вверх  обратно

Александр Нагорный: "У меня весь дом "оккупирован" баскетболом

7.12.2011
 Є люди, які нічого не встигають, а є люди, які, займаючись низкою справ, встигають усе. Представником останньої категорії є черкасець Олександр Нагорний. Уявіть собі: йому вдається поєднувати кілька справ водночас: він опікується не лише дитячим спортом, а й є представником спортивного арбітражу, депутатом міськради та вчителем математики спеціалізованої школи № 17. Його графік настільки щільний, що «Черкаському Спорту» було надзвичайно складно домовитися з ним про інтерв’ю. Але, зустрівшись з ним, ми зрозуміли, якщо ця людина береться за справу, то робить це самовіддано, про що свідчить неймовірно велике за обсягом інтерв’ю, яке  навіть було важко вмістити в один матеріал. 
 
- Раді вітати Вас у нас в гостях. Поділіться секретом, як поєднуєте викладацьку роботу, депутатство, суддівство та «Країну Баскетболію» (далі «КБ»)?

- Знаєте, коли робота приносить і матеріальне, і моральне задоволення, то це чудово. Як приходжу додому, то багато що мені нагадує про баскетбол. В дитячій – фото гравців «Мавп» різних років, баскетбольна література, дипломи синів про участь у Юнацькій баскетбольній лізі, і це не набридає, а лише в радість. На міську раду теж витрачаю немало часу. У своїй депутатській роботі намагаюсь захищати інтереси освітян і спорту, а баскетболу, зокрема. Ми працюємо над тим, щоб привести до ладу ряд майданчиків міста, щоб зробити не лише якісні баскетбольні щити, а й підлогу відремонтувати. Тобто планів багато, і сподіваюся, що в наступному році більшість з них буде реалізовано.
 
- Яка головна мета «КБ»?
- Нашим основним завданням є виховання дітей, зробити їх фізично, морально та психологічно здоровими людьми. У професіональному плані – це виховання власних талантів, щоб випускники наших дитячих команд могли далі розвивати свою майстерність у дублюючому складі «Мавп». А далі сподіваємося у них все вийде. Звичайно, власники «Черкаських Мавп» хочуть, щоб через кілька років в основній команді виступали черкаські вихованці. Чим більше, тим краще. 
 
- Які здобутки дитячих клубів під егідою «КБ»?
- Нині два гравці 95-го року народження входять до кадетської збірної України, у складі якої вони грали на чемпіонаті Європи. До того ж, наш тренер Максим Міхельсон входив до тренерського штабу тієї збірної. В сезоні 2011-2012 року команди нашого клубу представлені у ВЮБЛ всіх вікових категоріях, починаючи з 2000-го року народження до 1996-го. Команда 1995-го року (спочатку під керівництвом тренера Валентина Д’ячука) ставала двічі чемпіоном України. Команда 1996-го року двічі була срібним призером, а два останні роки вже є чемпіономУкраїни. Команда 1994-го року також двічі була срібним призером ВЮБЛ. «Черкаські Мавпи-97» під керівництвом Анатолія Федоренко двічі поспіль стають четвертими. І тренер, і клуб в цьому році прагнуть стати призерами чемпіонату. Зараз команда «Черкаські Мавпи-96» успішно виступає на євроарені. Перед початком сезону перед командою було поставлене завдання – потрапити до фінальної частини ЄЮБЛ у травні. Перший домашній тур, який ми провели  в Черкасах, – зайве тому підтвердження нашого потенціалу. В минулому сезоні два гравці 1995-го року увійшли до складу кадетської збірної України (Іскаков, Білоус). До того ж, наш тренер Максим Міхельсон входив до тренерського штабу тієї збірної. А днями його було призначено головним тренером збірної України U-16. До розширеного списку кандидатів цієї збірної потрапило відразу семеро гравців «Черкаських Мавп-96». Я хотів би побажати нашому тренеру вдалої роботи в таборі збірної, а хлопцям – потрапити до основного складу.
.- Як діти потрапляють до складу команд «КБ»?
- Нині важко знайти спеціалістів, які могли б на перших порах навчити дітей азів баскетболу. Це ніби дрібниця, але, як кажуть, що посієш те й пожнеш. У нас є 10 груп дітей по черкаських школах, з якими працюють ті вчителі фізкультури, які розуміються на баскетболі. Методичну роботу з ними проводить Максим Міхельсон. Кращі діти з цих груп можуть потрапити до лав наших команд. У січні ми проведемо баскетбольний фестиваль, де переглянемо діток 2001-го року народження, і кращі з них будуть відібрані до команди «Черкаські Мавпи-01». На кінець року визначимося зі складом команди 2002-го року народження. Але це не означає, що склади наших команд закриті. Буває навіть таке, що йде висока жінка, а тренери її запитують: «Чи не має у вас сина? Він міг би займатися баскетболом». Тобто різними способами залучаємо дітей, якщо бачимо, що дитина має перспективи росту антропометричних даних.
 
- Поділіться, що в планах «КБ»?
- У планах Президента України Януковича та президента Федерації баскетболу стати господарями Чемпіонату Європи 2015-го року. Наше місто не буде осторонь від цієї мети. Міська рада найближчим часом має прийняти програму розвитку баскетболу на 2012-2015 роки. Я як депутат міської ради зроблю все, щоб необхідні кошти були виділені для реалізації цієї програми. В 2012-му році ми плануємо зробити вентиляцію в спортивному залі ЗОШ № 34 і капітальний ремонт підлоги. До речі, в цій школі вже функціонують 3 спортивні класи. Також в наших планах - будівництво відкритого спортивного майданчика зі штучним покриттям біля цієї школи (№34) і поновлення асфальтного покриття та баскетбольних конструкцій на декількох спортивних майданчиках, що розташовані в різних мікрорайонах обласного центру.
 
  - Ви - єдиний черкаський суддя, який обслуговує матчі Суперліги. Як складно працювати на матчах найвищого українського рівня?
  - Упринципі, до кожного матчу треба готуватися і у плані фізичної підготовки, і психологічно. В цьому році команди, як ніколи, підрівнялися за своїм рівнем, тому відповідальність арбітрів дуже висока. Обслуговуючи той чи інший матч Суперліги, ти повинен знати особливості гравців, арбітр має знати, що чекати від того чи іншого гравця, це потрібно враховувати. Все це ми обговорюємо між собою перед грою.
 
- Наскільки суворими є вимоги Суперліги до арбітражу? 
   - Вимоги до арбітражу високі і кожен суддя Суперліги намагається провести гру без помилок. Якщо суддя допускає помилку, яка впливає на підсумок матчу, він може бути покараний фінансово, також може бути відсторонений від матчів на певний час. У кожній команді української Суперліги є легіонери. У спілкуванні з іноземцями потрібно володіти англійською мовою, чи хоча б розуміти певні англійські фрази. У цьому плані я дуже жалкую, що у школі вчив німецьку. Тому я почав вчити англійську мову, оскільки американські легіонери можуть звертатися навіть із елементарного питання, і якщо ти не знаєш мови, то відвертаєшся в інший бік, і гравець не розуміє, чи ти не хочеш з ним говорити, чи ти не правий. Знання мови має велике значення. В суддівській бригаді хтось обов’язково володіє англійською, тому, раптом що, може допомогти.
  
   - Хто, окрім Вас, із черкаських арбітрів обслуговує матчі під егідою ФБУ?
   - По суті, в Черкасах є лише чотири арбітри, які судять вітчизняні матчі різних рівнів. Рекомендований на Вищу лігу мій син Євгеній, на дитячу лігу Анатолій Пилипюк і Роман Пасанський. Відповідно, я обслуговую Суперлігу. Очікую, що вже через кілька сезонів мій син стане арбітром Суперліги, оскільки до цього в нього є всі характеристики. Він професійно ставиться до своєї справи, вільно володіє англійською мовою і зараз вивчає ще й німецьку. Зараз він є одним із найперспективніших молодих арбітрів України.

   - Чого, на Вашу думку, не вистачає черкаським суддям, щоб обслуговувати матчі Суперліги?
   - Ще будучи студентом Черкаського педінституту, я почав свою суддівську діяльність з обслуговування матчів чемпіонату міста серед дітей. Розумієте, баскетбол в Черкасах відносно недавно. Коли я починав суддівську діяльність, то я судив студентські та дитячі матчі. Але все це відбувається не так швидко. Перед тим потрібно декілька років обслуговувати матчі дитячих ліг ВЮБЛ, потім Перша ліга, потім Вища. І вже після цього, якщо твій рівень відповідає вимогам Суперліги, тебе можуть залучити до її матчів. Не буває так, що арбітр миттєво стає суддею Суперліги. Наша молодь хоче все й одразу. Тобто, матчі дітей ніхто не хоче обслуговувати, а всі бажають вийти одразу на найвищий рівень. Також буває так, що на словах наші судді готові вчитися і прогресувати, а коли є можливість поїхати на суддівський семінар, то відразу відмовляються. Потрібно вибрати, чого ти хочеш. Треба розставити пріорітети. Щоб заробляти арбітражем на життя, треба постійно працювати над собою, удосконалювати свою майстерність, і звичайно, перед тим потрібно багато чим пожертвувати. У Черкасах досить часто ФБУ проводить суддівські семінари, але не всі наші молоді судді готові витрачати час на навчання.
 
      - В українському баскетболі існує тенденція говорити про те, що арбітри підсуджують деяким командам. Ті ж постійні історії з БК «Києвом». Наскільки реальною є ця ситуація?
   - Я вам чесно скажу, ніхто із суддів цим не займається. Я бачив статтю якогось порталу, що у грі БК «Києва» судді «посадили на фоли» гравців «Азовмаша». Я той матч також обслуговував і скажу, що протягом першої половини матчу гра не клеїлась. Після двох періодів БК «Київ» мав 15 фолів, а «Азовмаш» 17, як тільки "Азовмаш" додав у другій половині, то й, відповідно, здобув закономірну перемогу.
  
   - Який рівень українських арбітрів на європейській арені?
   - На останніх чемпіонатах світу та Європи були українські арбітри. На останньому чемпіонаті Європи було два наших арбітри: Сергій Защук і Володимир Драбіковський. Якщо говорити про Євролігу, то її обслуговують арбітри ФІБА - Рижик, Шульга, Защук і Чебишев. Що говорити, якщо Борис Рижик два рази обслуговував фінал чотирьох Євроліги. Минулого року він судив фінальну гру Єврокубку ULEB. Рівень українського арбітражу перебуває на пристойному рівні і наші арбітри мають авторитет у Європі.
  
   - У матчах Суперліги можна побачити постійні апеляції до арбітрів з боку гравців та тренерів команд. Як жорстко можуть карати їх судді?

   - У цьому році будь-які зауваження та апеляції до арбітрів з боку тренерів «не по ділу» караються без попередження. Оскільки такі дії вносять нервозність у перебіг матчу. Знаєте, дуже мало є прикладів того, що тренер команди після матчу каже: «я програв». Завжди винні або гравці, або судді, які «засвистіли», «пересвистіли», «посадили на фоли» тощо. В цьому році правила покарань зробили жорсткішими. Якщо гравець, не погоджуючись з рішенням арбітра, театрально береться за голову, чи розводить руки в сторони – вони відразу караються технічним фолом без попередження. 

cherkassy-sport.com

Добавил: sevitch77
14
Индикатор репутации - оценка всех предыдущих комментариев пользователя за последние 12 месяцев, сделанная другими пользователями. Этот показатель позволяет предположить, оставлен ли комментарий уважаемым автором или нет.